منوی اصلی
حقیقت تاریخ
هر کس از مردم پند نگیرد خدا به وسیله مردم به او پند می دهد.
 • علی احمدی چهارشنبه 30 فروردین 1396 03:29 بعد از ظهر نظرات ()


    یک سرباز آلمانی برای کمک به کودکی که در بخش غربی برلین جا مانده بود، در حالی که خانواده اش که در بخش شرقی دیوار برلین بودند ، سیم خاردار دیوار برلین را کنار زد . این اتفاق در 13 آگوست 1961 افتاد . این سرباز فداکار به دلیل خیانت به کشور اعدام شد.
    متن زیر نوشته ای در دفتر یاداشت این سرباز است:
  گاهی انسان بودن گناه بزرگیست. اکنون که میدانم بخاطر کمک کردن به کودکی بیگناه که بازیچه جنگ و خشونت شده است فردا قبل از طلوع آفتاب مرا بدستان خداوند می‌سپارند. میدانم که انسانیت هرگز نمیمیرد ولی بدانید که گاهی انسانیت گناه بزرگیست.

    گفتنی است عکاسی که از او در این هنگام عکس گرفته است ، کریستوف نیومن می باشد. او می گوید در هنگام شکار این لحظه فقط دیده است که این سرباز جا ماند و کودک توانست فرار کند و تا این لحظه از سرنوشت این سرباز مطالب زیادی نیز نوشته شده است و معروف است به :سرباز آلمان شرقی .
    مجسمه این سرباز بزرگ در 70 کشور دنیا ساخته شد و 317 خیابان در دنیا بنام این انسان بزرگ نامگذاری شد و آن کودک هم بنیانگذار یکی از بزرگترین بنیادهای خیریه در کشور آلمان شد.

  منابع:
  باشگاه خبرنگاران
  www.parsnaz.com

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 30 فروردین 1396 06:31 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • علی احمدی پنجشنبه 24 فروردین 1396 02:33 بعد از ظهر نظرات ()

    ریشهٔ لغت اسکناس آسی‌نیا در فرانسوی است که در زبان روسی به صورت آسیگناتسیا و در زبان فارسی، با تغییر لفظی در دوره فتحعلی شاه به صورت اسکناس درآمد. بشر نیمه متمدن در ابتدا کالا را با کالا مبادله می‌کرد . پس از مدتی برخی کالاها دارای ارزش بیشتری شدند و عملاً به عنوان پول جای خود را باز کردند. با پیشرفت تمدن بشری جوامع به استفاده از فلزات و اشیای زینتی مانند طلا و نقره به جای آن کالاها روی آوردند و نخستین بار در لیدی (آسیای صغیر) سکه ضرب شد و اولین سکهٔ ایرانی در زمان داریوش و از جنس طلا ضرب شد که نویسندگان یونانی از آن به نام «دریکوس» یاد می‌کردند. سالیان زیادی طول کشید تا بشر از سکه به اسکناس روی آورد. چینی‌ها در اواسط قرن دهم میلادی چیزی به شبیه به اسکناس ابداع کردند و نام آن را چاو گذاشتند. استفاده عملی و یکپارچه از پول کاغذی در سراسر چین، از دوره دودمان یوآن آغاز می‌شود و این پول نخستین پول کاغذی جهان است. اما نخستین اسکناس امروزی در ۵ ژانویه سال ۱۶۹۱ میلادی در بانک استکهلم چاپ شد که هم‌اکنون هم در موزهٔ این بانک موجود است. به نظر می‌رسد که انتشار پول کاغذی در قرون جدید از دوره انقلاب کبیر فرانسه آغاز گشت. مجلس ملی فرانسه در ۲ نوامبر سال ۱۷۸۹ میلادی، طبق قانون همه املاک و اراضی متعلق به کلیسا را ملی اعلام کرد و آنها را به دولت آن کشور واگذاشت. دولت به وثیقه اراضی و املاک مزبور، پول کاغذی انتشارداد.

  منابع:
  -مشیری، مهشید، فرهنگ واژه‌های اروپایی در فارسی، تهران: نشر البرز، ۱۳۷۱خ .
  -موسوی فرد، سمیرا. «از چاو تا اسکناس». موسسه همشهری، ۵ اسفند ۱۳۹۰. بازبینی‌شده در ۲۴ فوریه  ۲۰۱۲.
  -«تاریخچه اسکناس در ایران». بانک مرکزی جمهوری اسلامی. بازبینی‌شده در ۲۴ فوریه ۲۰۱۲ .
  -سقوط دودمان مغول(مهران شاه) در اثر کاهش ارزش پول-دنیای اقتصاد .
  آخرین ویرایش: پنجشنبه 24 فروردین 1396 06:32 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • آرمین کریمی سه شنبه 22 فروردین 1396 11:39 قبل از ظهر نظرات ()


      
  کوتاهترین جنگ  تاریخ جهان جنگی است که بین بریتانیا و کشور آفریقایی زنگبار روی داداین جنگ تنها ۴۰ دقیقه و به گمانی دیگر ۳۸ تا ۴۵ دقیقه، طول کشیددلیل جنگ؛ مرگ سلطان طرفدار انگلیسی ها "حمید بن ثوینی البوسعید" در ۲۵ آگوست ۱۸۹۶ و جانشینی "سلطان خالد بن برغش البوسعید" برادر زاده "سلطان حمید" بود.
  بر اساس پیمانی که در سال ۱۸۸۶ بین بریتانیا و زنگبار به توافق رسیده و امضا شده بود شرط رسیدن به تخت پادشاهی یک جانشین کسب اجازه و موافقت آن جانشین از نماینده بریتانیا بود که "سلطان خالد" این کار را انجام نداده بود و از سویی

  انگلیسی ها از جانشینی "حمود بن محمد" بیشتر حمایت میکردند.با یک حمله نظامی دریایی کشتی سلطنتی زنگبار همراه با دو کشتی کوچکتر غرق شدند و با وجودی که تعدادی شلیک بیهوده به سمت انگلیسی ها شد آنها پیش رفته،کاخ را گرفتند،پرچم را پایین آوردن و در ساعت ۹:۴۰ دقیقه آتش بس شد که بدین ترتیب این جنگ کوتاه ترین جنگ جهان با کمتر از ۴۰ دقیقه می باشد.
  نیرو های "سلطان خالد" ۵۰۰ نفر تلفات داشت در حالی که تنها یک سرباز بریتانیایی زخمی شده بود."سلطان خالد" پس از شکست به کنسول گری آلمان پناه برد و پس از آن به تانزانیا گریخت.بریتانیا پس از پیروزی بی درنگ "سلطان حمود" را به قدرت رسانید.

  منبع:
  وبسایت جوان و تاریخ
  عصرایران
  آخرین ویرایش: سه شنبه 22 فروردین 1396 12:10 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • آرمین کریمی شنبه 19 فروردین 1396 08:34 بعد از ظهر نظرات ()


   
    خلبان آزاده حسین لشکری، ملقب به سیدالاسراء ایران، در سال 1331 در روستای ضیاء آباد شهرستان قزوین به دنیا آمد.اودوره تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش به پایان رساند و برای ادامه تحصیل به قزوین رفت. در سال 1350 پس از اخذ دیپلم برای انجام خدمت سربازی به لشکر 77 خراسان اعزام شد.همان موقع با درجه گروهبان سومی در رزمایش مشترکی که بین نیروی زمینی و هوایی انجام می‌گرفت، حضور داشت و با خلبانان شرکت کننده در رزمایش آشنا شد.
  پس از آن شور و شوق فراوانی به حرفه خلبانی در وی ایجاد شد؛ به طوری که پس از پایان دوره سربازی در آزمون دانشکده خلبانی شرکت کرد و پس از موفقیت به استخدام نیروی هوایی درآمد.در سال 1354 پس از گذراندن مقدمات آموزش پرواز در ایران، برای تکمیل دوره خلبانی به آمریکا اعزام شد و با درجه ستوان دومی به ایران بازگشت و به عنوان خلبان هواپیمای شکاری اف - 5 مشغول به خدمت شد.ابتدا در پایگاه تبریز مشغول به کار بود ولی با شدت گرفتن وتجاوزات رژیم بعث عراق به پاسگاه‌های مرزی جنوب و غرب کشور، برای دفاع از حریم هوایی میهن اسلامی به دزفول منتقل شد.
  حسین لشکری با آغاز جنگ تحمیلی به صف مدافعان کشور پیوست و پس از انجام 12 ماموریت هواپیمای وی مورد اصابت موشک دشمن قرار گرفت و مجبور به ترک هواپیما شد که نهایتاً در خاک دشمن به اسارت نیروی بعث عراق درآمد.این شهید بزرگوار سه ماه اول دوران اسارت در سلول انفرادی بود و پس از آن در مدت 8 سال با حدود 60 نفر دیگر از همرزمان در یک سالن عمومی و دور از چشم صلیب سرخ جهانی نگهداری شد.پس از پذیرش قطعنامه 598 وی را از سایر دوستان جدا نمودند و قسمت دوم دوران اسارت 16 سال به طول انجامید.امیر سرتیپ خلبان حسین لشکری پس از 16 سال اسارت به نیروهای صلیب سرخ معرفی شد و دو سال بعد در روز هفدهم فروردین سال 1377 به ایران بازگشت.
  امیر سرلشکر خلبان لشکری جانباز 70 درصد نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که با تحمل 18 سال اسارت دشمن بعثی و مقاومت جانانه در برابر تهدید و تطمیع و شانتاژ رژیم بعث عراق، پیروزمندانه به میهن اسلامی بازگشته بود، در بدو ورود در دیدار صمیمانه با فرماندهی معظم کل قوا ضمن تجدید بیعت با معظم له مفتخر به لقب سید الاسرای ایران از سوی رهبر معظم انقلاب گردید.
  این خلبان سرافراز سرانجام در روز نوزدهم مرداد سال 1388 بر اثر عارضه‌های ناشی از دوران اسارت در سال‌های جنگ تحمیلی به شهادت رسید.

  منبع:
  www.ghdefaemoghadas.blogfa.com
  آخرین ویرایش: پنجشنبه 14 اردیبهشت 1396 06:35 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • آرمین کریمی جمعه 18 فروردین 1396 09:02 قبل از ظهر نظرات ()


  این حادثه در ساعت ۱۴ و ۲۶ دقیقه روز دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۷۳ همزمان با روز عاشورا و در حالی که در رواق‌ها، صحن‌ها، بست‌ها و اطراف آرامگاه امام هشتم شیعیان، مردم حضور داشتند و مشغول عزاداری بودند، روی داد.

  این بمب گذاری در محلی واقع در قسمت بالای سر ضریح انجام و منفجر شد. براثر شدت انفجار که طبق نظر کارشناسان مربوطه حجم آن معادل ۱۰ پوند(۴٫۵ کیلوگرم) ماده منفجره تی.ان.تی بود، ۲۶ نفر جان داده و بیش از ۳۰۰ تن زخمی شدند.

  در این انفجار، به بنای آرامگاه، آسیب کمی رسید و کاشی کاری‌ها و آیینه کاری‌های بسیار ظریف ۸۰۰ ساله حرم، تا حدودی آسیب دید.

   ایران سازمان مجاهدین خلق راعامل این حادثه اعلام کرد و بیان کرد که هدف این سازمان از این کار اختلاف افکنی بین شیعه و سنی بوده‌است. دو زن به همین اتهام و همچنین قتل کشیش‌های مسیحی -مهدی دیباج و هایک هوسپیان مهر-که بعداً در زمره قتل‌های زنجیره‌ای قرار گرفت محاکمه و سپس با تخفیف در مجازات از اعدام رهایی یافتند.

  اما در ۲۷ مارس ۱۹۹۵ یک نشریه پاکستانی اعلام کرد که یک جوان ۲۴ ساله مذهبی متعصب به نام عبدالشکور که یکی از دستیاران نزدیک رمزی یوسف از اعضای القاعده است به انجام این بمبگذاری اعتراف نموده‌است. رمزی یوسف به اتهامات گوناگون از جمله بمب گذاری در مرکز تجارت جهانی در سال ۱۹۹۳ هم اکنون در آمریکا دوره حبس ابد خود را می‌گذراند.


  منبع:

  ویکی پدیا
  خبرگزاری جبهه ملی

  آخرین ویرایش: جمعه 18 فروردین 1396 11:30 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • علی احمدی چهارشنبه 16 فروردین 1396 11:54 قبل از ظهر نظرات ()

   

    طاهریان (۸۷۳ - ۸۲۰) اولین حکومت مستقل ایران بعد از حملهٔ اعراب بودند. آنان از تبار دهقانان خراسان بودند. در اوایل قرن سوم ، طاهر بن حسین (ملقب به ذوالیمینین ) ، یکی از سرداران مأمون عباسی از طرف او امیر خراسان شد و به دلیل آن که عدم اطاعت خود را از مأمون اعلام کرد، اولین حکومت مستقل ایرانی بعد از اسلام در ایران تشکیل شد و حکومت او به طاهریان معروف شد. در زمان طاهریان نیشابور به پایتختی انتخاب شد. طاهریان در جنگ با خوارج در شرق ایران پیروزی شدند و سرزمین‌های دیگری مانند سیستان و قسمتی از ماوراءالنهر را نیز تصرف کردند و نظم و امنیت را در مرزها بر قرار کردند. گفته می‌شود که در زمان حکومت طاهریان، به جهت اهمیت دادن آنان به کشاورزی و عمران و آبادی، کشاورزان با آرامش زندگی می‌کردند. در زمان طاهریان قیام‌های بابک و مازیار که به ترتیب در آذربایجان و طبرستان (مازندران) انجام شد ، سبب شد که طاهریان را از توجه به شرق ایران بازدارد. به همین دلیل خوارج دست به شورش زدند . آخرین امیر طاهری، محمد بن طاهر نیز فردی مقتدر نبود. به همین خاطر حکومت طاهریان رو به ضعف نهاد و سرانجام در میانه‌های سده سوم هجری به دست یعقوب لیث سرنگون شد.

  منابع:

  - اکبری، امیر. تاریخ حکومت طاهریان از آغاز تا انجام. تهران: سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی، 1391.

  - باسورث، ک. ا. «طاهریان و صفاریان». ریچارد نلسون فرای. در تاریخ ایران کمبریج. ج. 4. ترجمهٔ حسن انوشه. تهران: انتشارات امیرکبیر، 1390.

  - کتاب تاریخ بغداد اثر ابوالفضل احمد بن ابی طاهر طیفور
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 16 فروردین 1396 12:36 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • آرمین کریمی دوشنبه 14 فروردین 1396 05:04 بعد از ظهر نظرات ()

     ابوعمر الشیشانی از سرکردگان بزرگ داعش است. او در سال 1986 در گرجستان متولد شد.وی فرمانده نظامی  داعش در سوریه است و مسئولیت عملیات حمله به مناطق گسترده ای از خاک سوریه را که تا مرزهای عراق امتداد دارد، برعهده دارد.

  نام واقعی الشیشانی، تارخان باترهیفیلی است. وی به جنگجویانی که سال 2012 با ارتش عراق می جنگیدند، پیوست و برای البغدادی سوگند وفاداری یاد کرد.

  افراد مسلح و نیروهای کُرد معتقدند الترکمانی فرماندهی نیروی اصلی هجومی گروه داعش را بر عهده دارد و اخیرا نیز برای تسلط بر منطقه کردنشین نزدیک مرزهای ترکیه فرمانده یک عملیات هجومی بوده است.

  الشیشانی در میدان نبرد حضور مداومی دارد و عکسی از الشیشانی منتشر شده که وی را در حال تحویل خودروهای نظامی نشان می دهد که در عراق مصادره و به سوریه منتقل شده است.


  منبع:
  العالم
  آخرین ویرایش: دوشنبه 14 فروردین 1396 05:08 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • آرمین کریمی شنبه 12 فروردین 1396 01:05 بعد از ظهر نظرات ()
    


   مخترع این وسیله یک پزشک فرانسوی با همین نام (یعنی گیوتین) بود. این پزشک متولد سال 1738 بود. گیوتین در سال 1792 در فرانسه توسط همین پزشک اختراع شد و به جهانیان معرفی گردید.
  این وسیله طوری ساخته شده بود که فرد قربانی کمترین درد را در حین اعدام بکشد. گیوتین در ابتدا روی چندین جسد بی جان انسان امتحان شد و پس از گذر از مراحل مختلف و تایید عملکرد آن تصمیم گرفتند که روی انسان زنده نیز این آزمایش را انجام دهند! در 25 آپریل 1792 قرعه به نام یک راهزن افتاد و او اولین قربانی گیوتین در جهان شد.
  در اوایل نام این وسیله Louison بود که بعدها به نام سازنده اش تغییر نام داد.


  منبع:
  سایت جوان و تاریخ
  آخرین ویرایش: شنبه 12 فروردین 1396 01:17 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • علی احمدی جمعه 11 فروردین 1396 06:57 بعد از ظهر نظرات ()

   

    بخیه تاریخچه طولانی دارد که به مصر باستان برمی‌گردد، در آنجا از هر چیزی از پوست درخت تا مو برای بخیه زدن گوشت انسان مورد استفاده قرار می گرفت. پزشکان 4000 سال قبل برای بستن زخم از بخیه زدن استفاده می‌نمودند. دستاوردهای باستان‌شناسان نشان می‌دهد که مصری‌ها از کتان و رگ و پی حیوانات برای بستن زخم‌ها استفاده می‌نمودند. در هند باستان پزشکان از شاخک‌های سوسک‌ها یا مورچه‌ها به عنوان گیره‌ای که زخم‌ها را جوش می‌داد استفاده می‌نمودند. آنها برای این کار حشرات را می گرفتند و بدنشان را نصف می‌کردند و این شاخک‌ها را از بدنشان جدا می‌کردند. از دیگر مواد طبیعی که برای بستن زخم استفاده می‌شد می‌توانیم به کتان، مو، علف، نخ پنبه، ابریشم، موهای ریز خوک و دل و روده حیوانات اشاره کرد . پس اکنون باید متوجه شده باشید که اصول اساسی بستن زخم‌ها از سال 4 هزار سال پیش زیاد تغییر نکرده است!

  منبع:

  listverse.com

  آخرین ویرایش: جمعه 11 فروردین 1396 07:13 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • آرمین کریمی پنجشنبه 10 فروردین 1396 01:06 بعد از ظهر نظرات ()
    

     آلکساندر شولگین، شیمیدان آمریکایی به عنوان کاشف قرص اِکس، که مردم بیشتر آن را با نام اکستازی می‌شناسند، مشهور است. شولگین اما کاشف دوم این قرص شادی‌آور بود؛ قرصی که احساس صمیمیت با دیگران را به وجود می‌آورد و اضطراب فرد را کاهش می‌دهد. قرص رنگی اکس نخست در شرکت دارویی مِرک آلمان ساخته شد. اکس در سال ۱۹۱۲ به ثبت رسید، اما شیمی‌دانان در آن زمان فکر نمی‌کردند که اکس استفاده تجاری هم داشته باشد.

  منبع:
  http://mahdi.cc
  آخرین ویرایش: پنجشنبه 10 فروردین 1396 01:12 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • آرمین کریمی چهارشنبه 9 فروردین 1396 07:52 بعد از ظهر نظرات ()

   
    در خارج از خوابگاه کوئین الیزابت ملکه انگلستان, گروه های مردم زانو زده بودند و برای ملکه شان که آخرین لحظات زندگی خود را میگذراند، دعا میکردند. ماهرترین پزشکان بر بالین ملکه انگلستان حاضر بودند, ولی عفریت مرگ رفته رفته نزدیکتر می شد و زمانی که کوئین الیزابت مرگ را امری اجتناب ناپذیر احساس کرد, در حالیکه مشت خود را با ناتوانی تکان میداد فریاد زد: همه ثروت و دارایی من در ازای یک لحظه زمان!


  منبع:
  forum.cinemacenter.ir

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 9 فروردین 1396 08:04 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • علی احمدی چهارشنبه 2 فروردین 1396 08:53 قبل از ظهر نظرات ()

   

    در سال ۱۳۳۰ خورشیدی، باستان شناس آلمانی ویلهلم کونیک و همکارانش در نزدیکی تیسفون وسیله هایی از دوران اشکانی را یافتند. پس از بررسی معلوم شد که این ابزارها پیل‌های الکتریکی هستند که به دست ایرانیان در دوران اشکانی ساخته شده و به کار برده می‌شده‌اند. برای ایشان پذیرفتنی نبود که ایرانیان ۱۵۰۰ سال پیش از گالوای ایتالیایی (۱۷۸۶ میلادی) پیل الکتریکی را اختراع نموده باشند. یونانیان و مصریان با الکتریسیته ساکن آشنایی داشتند. پارتیها (اشکانی) در بغداد در فاصله سالهای ۲۵۰ق. م تا ۲۲۴ پ.م. باتری الکتریکی ساختند. شرکت جنرال الکتریک این باتریها را شبیه‌سازی نموده است .

  آخرین ویرایش: شنبه 28 اسفند 1395 07:21 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic