تبلیغات
حقیقت تاریخ - مطالب اسفند 1395
منوی اصلی
حقیقت تاریخ
هر کس از مردم پند نگیرد خدا به وسیله مردم به او پند می دهد.
 • آرمین کریمی دوشنبه 30 اسفند 1395 02:00 بعد از ظهر نظرات ()

     رزمندگان در لحظه سال تحویل
    سال 1396 مبارک.
  منبع:
  خبرگزاری صدا وسیما

  آخرین ویرایش: شنبه 28 اسفند 1395 03:36 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • علی احمدی شنبه 28 اسفند 1395 09:34 قبل از ظهر نظرات ()

     سی‌وسه‌پل یا پل الله‌وردی خان پلی است با ۳۳ دهانه، ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض، که توسط الله‌وردی خان اوندیلادزه بر روی زاینده‌رود در شهر اصفهان و همزمان با حکومت شاه عباس صفوی احداث شده است. اندیشهٔ بنای سی و سه پل در سال ۱۰۰۸ هجری قمری و در دوازدهمین سال حکومت شاه عباس یکم به وجود آمد و در سال ۱۰۱۱ هجری قمری، الله وردی خان اوندیلادزه گرجی، سردار مشهور او مأمور به پایان رساندن ساختمان پل گردید. پرسی سایکس، سی‌وسه‌پل را یکی از پل‌های عالی جهان خواند، شاردن آن را شاهکار معماری و شگفت آفرین و دن گارسیا از آن به عنوان بهترین آثار معماری ایران یاد کرده است . و به قول لرد کرزن «انسان هیچ انتظار ندارد برای دیدن آنچه که روی هم رفته می‌توان آن را باشکوه‌ترین پل دنیا نامید، ناچار از مسافرت به ایران باشد». دن گارسیا در این مورد می‌نویسد: «این پل نیز از بناهای الله وردی خان اوندیلادزه گرجی می باشد و عموم مردم باور دارند که الله وردی خان پل را با خرج خود ساخته است و حقیقت نیز همین می باشد ». یکی از شعرای دورهٔ صفویه به نام شیخ علی نقی کمره‌ای تاریخ بنای پل را در شعری به گونهٔ ماده تاریخ، سال ۱۰۰۵ هجری به حساب آورده‌است و این سال ، درست هم‌زمان با روزهایی است که خیابان بی‌همتای چهارباغ هم ساخته شده‌است. این پل براى اتصال خیابان چهار باغ کهنه عباسى به خیابان چهارباغ بالا و باغ هزار جریب و عباس آباد ساخته شده است. این پل در جشن آبریزگان و آب پاشان محل اجتماع شاه و بزرگان و شعراء و رجال و سایر مردم بوده است. این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۱۱۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. بر اساس پیشنهاد کارشناسان زمین‌شناسی و میراث فرهنگی پایه و فونداسیون این پل به گونه‌ای طراحی شده که استحکام آن در رطوبت بیشتر است؛ به همین خاطر اگر خشکی رودخانه در دراز مدت ادامه یابد، امکان خطر برای سی و سه پل وجود دارد.

  منبع:

  سایکس، سرپرسی. تاریخ ایران. تهران: انتشارات دنیای کتاب، ۱۳۵۷.
  شاردن، ژان
  . سفرنامهٔ شاردن. تهران: انتشارات توس، ۱۳۷۲.
  مولیانی، سعید
  . جایگاه گرجی‌ها در تاریخ و فرهنگ و تمدن ایران. اصفهان: یکتا، ۱۳۷۹.
  سیلوا فیگوئرا، دن گارسیا
  . سفرنامهٔ دن گارسیا. تهران: انتشارات نو، ۱۳۶۳.
  آشنایی با شهر تاریخی اصفهان، لطف‌الله هنرفر

  وب‌گاه شهرداری اصفهان       

  ویکی پدیا
  http://www.talab.org

  آخرین ویرایش: شنبه 28 اسفند 1395 07:22 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • آرمین کریمی پنجشنبه 26 اسفند 1395 09:39 بعد از ظهر نظرات ()

  قدیمی ترین پل جهان با قدمتی بیش از 18 قرن در دزفول و بر روی رودخانه دز بنا شده است. این پل به دستور شاپور اول ساسانی و توسط 70هزار اسیر رومی كه اسیر  بودند ساخته شد و در ساختن آن از پشم بز و شیر و تخم مرغ برای استحكام بیشتر استفاده شده است. این پل از سنگ ساروج و آهك بنا شده  است و در دوران حكومت عضدالدوله دیلمی، صفویان و پهلوی چندین بار بازسازی شده اما پایه های پل متعلق به دوره ساسانی است . به گفته مورخان این پل یك اثر منحصر به فرد تاریخی است كه توانسته تا این زمان دوام بیاورد.این پل كه در مركز شهر دزفول قرار دارد شرق و غرب شهر را به هم متصل كرده و راه عبور و مرور شهرهای اندیمشك، شوشتر و دزفول را به هم پیوند داده است.

  منبع:

  نادیه انجمن

  آخرین ویرایش: جمعه 27 اسفند 1395 11:25 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • علی احمدی پنجشنبه 26 اسفند 1395 08:43 قبل از ظهر نظرات ()

    پادشاهی اشکانی، بلند مدت ترین حکومت تاریخ ایران محسوب می شود . از به تخت نشستن ارشک اول (248 پ م) تا سرنگونی اردوان چهارم به دست اردشیر بابکان (226 ب م)، اشکانیان به مدت 476 سال به تمام یا قسمتی از ایران فعلی و سرزمینهای پهناور دیگری در حاشیه فلات ایران حکومت کردند. به دلیل کمبود اطلاعات در مورد این سلسله ، نوشته های در مورد آنها به نوشتن خلاصه ای از تاریخ پرفراز و نشیب این سلسله بسنده می کنند و اکثرا وارد جزئیات تاریخ آنها نمی شوند.  اشکانیان به یاری و پشتیبانی بزرگانی که مانند خود آن‌ها از تیرهٔ ایرانی شمالی داهه بودند، با سربازگیری و لشکرکشی، نخست بر بخش پارت چیره شدند و پس از آن به گشودن سراسر ایران پرداختند و دولت ایرانی تازه‌ای به میان آوردند و باز هم آداب و آیین هخامنشی و ایرانی را رواج دادند.
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 25 اسفند 1395 08:03 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • علی احمدی چهارشنبه 25 اسفند 1395 09:13 قبل از ظهر نظرات ()

    چُغازنبیل نیایشگاهی باستانی‌ است که در زمان ایلامی ها و در حدود ۱۲۵۰ پیش از میلاد ساخته شده‌است و در سال 1933 توسط براون كشف شد و توسط هیات گیرشمن در سالهای 1951 تا 1962 به طور كامل از زیر خاك بیرون آمد . چغازنبیل بخش به‌جامانده از شهر دوراونتش است.این نیایشگاه توسط اونتاش گال ، پادشاه بزرگ ایلام باستان و برای ستایش ایزد اینشوشیناک ، نگهبان شهر شوش ساخته شده است .مکان جغرافیایی زیگورات چغازنبیل در 45 کیلومتری جنوب شهر شوش در نزدیکی منطقه باستانی هفت تپه که از جاده شوش به اهواز قابل دسترسی است . بلندی آغازین آن 52 متر و 5 طبقه بوده است . امروزه ارتفاع آن 25 متر و تنها 2 طبقه و نیم از آن باقی مانده است . این سازه در ۱۹۷۹ اولین اثر تاریخی از ایران بود که در فهرست میراث جهانی یونسکو جای‌گرفت. جامعه بین المللی برای آن ارزش استثنایی و جهانی قایل است.آبرسانی به چغازنبیل یكی از شگفتیهای این معبد است. رود دز از نزدیكی چغازنبیل میگذرد ولی به دلیل اینكه این رود سطح دشت را فرسایش داده و بستر رودخانه در سطح پایین تری از سطح دشت است - در برخی مكانها 60 متر پایین تر - امكان استفاده از آب این رود برای اهالی منطقه وجود نداشت. بنابراین شاه ایلامی اونتش-نپیریشه دستور به ساخت كانالی به طول 45 كیلومتر می دهد تا آب رود كرخه را كه هم سطح زمین چغازنبیل بوده‌، به چغازنبیل برسانند. این آب پس از اینكه از هفت تپه عبور می كند به چغازنبیل می رسد ولی به دلیل اینكه آب كرخه پس از گذر از دشت خوزستان گل آلود است آب را در حوضچه های ته نشینی بزرگ و كوچكی می ریخته اند و با گذر از تنبوشه ها و استفاده از قوانین منسوب به فیثاغورث ، آب را تصفیه كرده و گل آنرا جدا می كردند. شاید این یكی از قدیمی ترین تصفیه خانه های آب ایران باشد.

  منبع:

  http://danakhabar.com

  http://iranatlas.info

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 25 اسفند 1395 09:22 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • علی احمدی سه شنبه 24 اسفند 1395 10:47 قبل از ظهر نظرات ()
   
    شهر افسانه ‌ای تروآ که با حماسه ایلیاد هومر به شهرت رسیده،  ‌اکنون در شمال غربی کشور ترکیه قرار دارد و در واقع محلی است که جنگ تروی در آن اتفاق افتاد. محوطه باستانی تروا دارای چندین لایه خرابه است که عمرش به اواخر قرن ۱۳ قبل از میلاد بر می گردد . سالیان طولانی فکر می کردند شهر تروآ همچون آتلانتیس، شهری خیالی است اما «هاینریش شلیمان»، باستان ‌شناس آلمانی، سال ۱۸۷۰ به حفاری در این محل مشقول شد و تعدادی شهر بنا شده را بر روی یکدیگر یافت. در آنجا دیوارهای دفاعی دقیقا همان گونه که هومر توصیف کرده بود قرار داشت . جواهراتی نیز در آنجا کشف شد که به جواهرات هلن نسبت داده شد. در ابتدا گمان می شد این جواهرات مکشوفه گم شده اند اما در اصل اتحادیه جماهیر شوروی در جریان جنگ جهانی آنها را به سرقت برده بود و  ‌اکنون در موزه پوشکین نگهداری می‌شوند. باستان شناسان هم چنین فهمیدند که این شهر حدود سال ۳۰۰۰ قبل از میلاد بنا شده و پس از چندین و چند بار نابودی ، هر بار شهر جدیدی روی خرابه های شهر پیشین بنا می‌شده است.

  منبع:
  http://www.alamto.com
  آخرین ویرایش: سه شنبه 24 اسفند 1395 01:09 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • آرمین کریمی دوشنبه 23 اسفند 1395 05:33 بعد از ظهر نظرات ()
    سید حسین فاطمی هدایتی (زاده ۱۲۹۶ در نایین - درگذشته ۱۹ آبان ۱۳۳۳ در تهران) سیاست‌مدار و روزنامه‌نگار ایرانی و از ۱۳۳۱ تا ۱۳۳۲ وزیر امور خارجه ایران بود. که پس از کودتای ۲۸ مرداد توسط حکومت پهلوی اعدام شد. طرح «جمهوری» در آن مقطع از سوی فاطمی بوده است . به گفتهٔ دکتر مصدق، فکر ملی شدن نفت پیشنهاد دکتر حسین فاطمی بود.

  دکتر مصدق بعد از مرگ وی چنین گفت:

  «اگر ملی شدن نفت خدمت بزرگی است از آن کسی که اول این پیشنهاد را نمود باید سپاسگزاری کرد و آن کس شهید راه وطن دکتر حسین فاطمی است. در تمام مدت همکاری با این جانب حتی یک ترک اولی هم از آن بزرگوار دیده نشد.»

  منبع:
  ویکی پدیا
  آخرین ویرایش: جمعه 16 تیر 1396 04:16 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • آرمین کریمی جمعه 20 اسفند 1395 08:50 قبل از ظهر نظرات ()

                   

      در کتاب عهد عتیق درباره این داستان آمده است: خشایارشا شاه ایران زمین که در پایان جشن ۱۸۰ روزه از باده نوشی بدمست شده بود، در هنگام بدمستی، شهبانو "وشتی" را می‌طلبد تا او را به دیگران نشان بدهد. ملکه از این دستور گستاخانه شاه سر باز می‌زند و شاه خشمگین، او را از شهبانویی ساقط می‌كند و او را به دست جلاد می سپارد.

  یهودیان که در سراسر ایران، نفوذ فراوان داشتند، جسارت‌شان به جایی رسیده بود که از دادن مالیات و خراج استنکاف می‌كردند و این استنکاف موجب شده بود که «‌هامان» صدراعظم خشایارشاه علیه آنان بشورد و آنان را در تنگنا قرار دهد و یا حتی دستور قتل برخی از آنان را صادر كند، البته یهودیان در برخی کتاب‌های خود می‌گویند: مردخای که پیشوای دینی یهودیان در عصر خشایارشاه بوده، وقتی حاضر به تعظیم در مقابل ‌هامان نمی‌شود، او و اتباعش مورد غضب‌هامان قرار گرفته و تهدید به مرگ می‌شوند.


  آخرین ویرایش: جمعه 20 اسفند 1395 09:07 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • آرمین کریمی پنجشنبه 19 اسفند 1395 01:39 بعد از ظهر نظرات ()
     

   
     فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح ‌‌ خبر داده بود که «این پیکرهای مطهر متعلق به غواصان عملیات کربلای ۴ است که با دستان بسته به شهادت رسیده و زنده به گور شدند.» او همچنین اضافه کرد: «برخی پیکرهای مطهر این شهدا زمانی که کشف شد، هیچ جراحتی نداشتند و متوجه شدیم که آن‌ها زنده به گور شدند.» سردار سیدمحمد باقرزاده با اشاره به محل شهادت این غواصان گفت: «پیکرهای مطهر پنج شهید در منطقه فاو، ۱۷۵ شهید در منطقه ابوفلوس، هشت شهید در شلمچه، ۲۱ شهید در مجنون، ۴۰ شهید در شرق دجله و جاده خندق و ۲۱ شهید در منطقه زبیدات کشف شد.»

    منبع:
  پایگاه خبری تحلیلی انتخاب

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 19 اسفند 1395 02:27 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • آرمین کریمی چهارشنبه 18 اسفند 1395 11:33 بعد از ظهر نظرات ()


   
       پایگاه "امد" فلسطین نوشت: وزارت امور اجتماعی غزه اعلام کرد، جنگ های سه گانه اسرائیل علیه غزه از سال 2008 تا کنون، منجر به نقص عضو 50 هزار فلسطینی شده است. این آمار در بیانیه وزارت امور اجتماعی غزه که تحت نظارت حماس می باشد، منتشر شد.

  منبع:
  http://dana.ir
  آخرین ویرایش: جمعه 20 اسفند 1395 09:11 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • علی احمدی سه شنبه 17 اسفند 1395 04:11 بعد از ظهر نظرات ()

    مادر جلال‌الدین که بعدها به اکبر معروف شد زنی ایرانی بنام حمیده بانو بیگم بود ، او زمانی با همایون دومین پادشاه گورکانی ازدواج کرد که وی در دربار صفوی پناه آورده بود. هر چند اکبر سال‌های کودکی را در پناه ایرانیان بود اما او در ۱۵ اکتبر ۱۵۴۲ م/ ۱۴ رجب ۹۴۹ ق)، در قلعه راجپوت از «عمرکوت» در سند (در پاکستان امروزی) متولد شد. جلال‌الدین در سیزده سالگی پس از فوت ناگهانی همایون در روز ۲۷ ژانویه سال ۱۵۵۶ میلادی بر تخت سلطنت پنجاب نشست و حدود به نیم قرن بر بخش بزرگی از شبه قاره هند حکومت کرد. ارتباط او با فرهنگ ایرانی همواره استوار بود. او در سال‌های اول حکومتش با مشورت استادش بایرام خان ترکمن امور کشور را اداره می‌کرد، اما از سن ۱۹ سالگی به تنهایی زمام امور را در دست گرفت. اکبر در طول سلطنتش قلمروی کوچک پادشاهی سلسله مغولان یا گورکانیان پنجاب که توسط پدربزرگش بابر شاه پایه گذاری شده بود، را از گجرات تا بنگال گسترش داد.

  آخرین ویرایش: سه شنبه 17 اسفند 1395 07:29 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • علی احمدی سه شنبه 17 اسفند 1395 11:21 قبل از ظهر نظرات ()     در مصر باستان خدمتکاران مجبور بودند که بر روی بدن خود عسل بمالند تا سرورشان از آسیب حشرات مزاحم در امان به ماند. عسل در زندگی روحانی، اجتماعی و اقتصادی  مصریان باستان نقش بسزایی ایفا می‌کرده‌است. از آثار به جا مانده  در پرستش‌گاه‌ها و آرامگاه مردگان چنین بر می‌آید که عسل در آن زمان از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و در سنن قدیمی با اشاره به اهمیت دارویی عسل، به بیماران جهت درمان تجویز می‌شد. مصریان قدیم ترکیبی از جو، عسل و گندم تهیه و به جای الکل استفاده می‌کردند.

  منبع:
  factslides


  آخرین ویرایش: سه شنبه 17 اسفند 1395 10:28 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 2 1 2