تبلیغات
حقیقت تاریخ - مطالب دی 1395
منوی اصلی
حقیقت تاریخ
هر کس از مردم پند نگیرد خدا به وسیله مردم به او پند می دهد.
 • علی احمدی جمعه 1 بهمن 1395 03:37 بعد از ظهر نظرات ()
   
   مس نام یک عنصر جدول تناوبی با نماد شیمیایی Cu (برگرفته از واژهٔ لاتین cuprum) است . عنصری فلزی با ویژگی‌های شکل‌پذیری و رسانایی گرمایی و الکتریکی بالا است. مس خالص، نرم و چکش خوار است بخشی از آن که در برابر هوای آزاد قرار دارد به رنگ قرمز مایل به نارنجی است. در حدود پنج هزار سال پیش از میلاد مردم غارنشین فلات ایران بر اثر تغییرات  آب و هوایی و تشکیل مزارع و چمنزارها ، به دشت‌ها روی آوردند و زندگی تازه‌ای را شروع کردند و در تمدن آن‌ها نسبت به دوران‌های قبل پیشرفت بیشتری دیده شد. مردمی که در فلات ایران زندگی می‌کردند گاهی به سفالگری و ساختن اشیاء با گل می‌پرداختند و با پختن آن‌ها از آن‌ها آثاری زیبا می ساختند. آن‌ها در برخی اوقات مشاهده می‌کردند که بعضی از ظروف سفالینشان در اثر ضربه نمی‌شکند و همین‌طور در برخی اوقات از ظروفی که در آتش قرار می دادند، ماده‌ای خارج می‌شد که پس از سرد شدن سخت می‌شد . آنها نام این ماده را مس گذاشتند و در ساخت ظروف و ابزار کشاورزی و جنگ از آن استفاده‌های بسیار کردند . در پایان عهد حجر پسین مردم این منطقه آلات و ابزار خود را با مس می‌ساختند و پس از مدتی این‌گونه ادوات جای ابزار سنگی را که تا آن زمان متداول بود را گرفت . در هزاره چهارم پیش از میلاد مردم دشت‌نشین فلات ایران در کار زندگی پیشرفت بسیاری کردند و با آن‌ که سنگ در ساختن آلات و ادوات در این عهد به استفاده می شد ، فلز نیز بیش از دوره پیش وارد صنعت گردید ، مس را با چکش صاف می‌کردند، اما طرز ذوب کردن فلزات را نمی‌دانستند و با مس سنجاق و ظروف ظریف می‌ساختند . در این دوره ذوب مس نیز متداول شد و آلات و ادوات را به شیوه ریخته‌گری ساختند. در سکونت‌گاه‌های دوره مزبور چاقوها و دشنه‌هایی با تیغه مسین کشف شذه است . همچنین در حفاری‌های سیلک کاشان مقداری آئینه مسی جهت آرایش به دست آمده است.

  منبع:
  ویکی پدیا
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 18 اسفند 1395 04:17 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • علی احمدی دوشنبه 27 دی 1395 12:37 بعد از ظهر نظرات ()
  اسکندر مقدونی پیش آپیش سپاه خود بی باکانه می تازد در بهار 334 (ق . م ) اسکندر از بوغاز داردانل ( HELLESSPONT ) گذشته وارد آسیای صغیر شد و جنگ اول در کنار رود گرانیک  - این رود حالا موسوم به کجاسو است  - که به دریای مرمره می ریزد روی داد .قشون ایران در این جا مرکب بود از سواره نظام ایرانی به عده 20000 نفر و پیاده نظام اجیر یونانی به همان عده . مِمْنُنْ سردار یونانی در خدمت ایران عقیده داشت که لشگر ایران از جنگ احتراز نموده منظماً عقب نشیند و اسکندر را به داخل ایران کشانیده در راه هر چه آذوقه هست معدوم کند و از طرف دیگر دولت هخامنشی با بحریّه قوی خود عرصه را در اروپا به مقدونی ها تنگ نماید .
  آخرین ویرایش: شنبه 12 فروردین 1396 01:13 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • علی احمدی یکشنبه 19 دی 1395 12:50 بعد از ظهر نظرات ()


  هنگامی که لفظ تاریخ استعمال می‌شود، ممکن است منظور گوینده، دانش تاریخ باشد که نام یک علم است و یا حوادث و وقایع انسانی در گذشته باشد که موضوع علم تاریخ است. متفکران زیادی متوجه این اشتراک لفظی و لزوم تفکیک آن هنگام بحث از تعاریف و مفاهیم تاریخ بوده و آن را بیان داشته‌اند.

  آخرین ویرایش: شنبه 12 فروردین 1396 01:14 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه