آرمین کریمی شنبه 30 بهمن 1395 11:09 قبل از ظهر نظرات ()

آرتمیس


  آرتمیس در سال 480 قبل  از میلاد به مقام دریا سالاری ارتش شاهنشاهی خشایارشا رسید . و در نبرد ایران و یونان ارتش ایران را از مرزهای دریایی هدایت می کرد
آرتمیس با  هوش و ذکاوت خود ٬ ‌کشتیهای جنگی غول پیکر را رهبری کرد .
این زن فرمانده از رایزنان جنگی خشایارشا نیز بوده است.
مورخان یونان او را در زیبایی و برجستگی و متانت سرآمد همه زنان آن روزگار نامیده اند.

  آرتمیس ( Artemis )اولین زن دریانورد ایرانی بود .كه درحدود 2480 سال قبل ،فرمان دریاسالاری خود را از سوی خشایارشاه هخامنشی دریافت كرد و اولین بانویی می باشد كه در تاریخ دریانوردی جهان در مقام فرماندهی دریایی قرار گرفته است. در سال 484 پیش از میلاد، هنگامی كه فرمان بسیج دریایی برای شركت در جنگ با یونان از سوی خشایارشاه صادر شد، آرتمیس فرماندار سرزمین كاریه با پنج فروند كشتی جنگی كه خود فرماندهی آنها را در دست داشت به نیروی دریایی ایران ملحق شد. دراین جنگ كه ایرانیان موفق به تصرف آتن شدند، نیروی زمینی ایران را 800 هزار پیاده و 80 هزار سواره تشكیل می داد و نیروی دریایی ایران شامل 1200 ناو جنگی و 300 كشتی ترابری بود.
همچنین آرتمیس در سال 480 پیش از میلاد در جنگ سالامین كه بین نیروی دریایی ایران و یونان درگرفت شركت داشت .  درشوارترین شرایط در جنگ سالامین، بادلیری و شجاعت خود توانست بخشی از نیروی دریایی ایران را از خطر نابودی نجات دهد و به همین دلیل به مقام دریاسالاری از سوی خشایارشاه رسید.او به خشایارشاه پیشنهاد ازدواج نیز داد که بدلایلی این ازدواج  صورت نگرفت. در سالهای دهه شصت میلادی (دهه چهل خورشیدی) نیروی دریایی ایران، برای اولین بار بار ناو شكن بزرگی را به نام یك زن نام گذاری كرد و او «آرتمیس» بود.
ناو شكن آرتمیس در دوران خدمت «دریاسالار فرج الله رسایی» به آب انداخته شد و سالها بر روی آبهای خلیج همیشه فارس پاسدار سواحل ایران بود.

 منبع:

www.parsiandej.ir